INFO.CZ

10.05.2019

Do deseti let se riziko dožití nádoru bude týkat každého druhého Čecha, tvrdí profesor Karel Smetana. Vědec, který stál u vzniku Centra nádorové ekologie, přisuzuje stále větší počet nádorových onemocnění hlavně zdokonalení medicíny ve 20. a 21. století. Dříve se podle něj na rakovinu skoro vůbec neumíralo prostě proto, že lidi skolily jiné nemoci: záněty, infarkty, mrtvice. 

Smetana v rozhovoru s Pavlem Štruncem říká, že počet nádorových onemocnění u lidí do 40 let je v podstatě zanedbatelné. Skutečné problémy začínají mezi 40. a 50. rokem života. V těle se kupí genetické chyby a po osmdesátce už je riziko nádorového onemocnění "ohromné". 

I kvůli tomu, že počet nemocných bude stoupat, čeká společnost vyřešení nepříjemného tématu, který souvisí s nákladností léčby rakoviny. Je potřeba léčit i velmi staré pacienty? Neuškodí jim více invazivní metody? Vědec v souvislosti s tím volá po nastartování debaty nejen mezi lékaři, ale i biology a filozofy. 

Je rakovina ruleta? Jakou roli hrají genetické předpoklady a nezdravý životní styl? Podívejte se na video v úvodu článku.